Nový psí sport Hoopers! Zabaví i vašeho psa?
Hoopers je nový psí sport pocházející z USA. Postupně se tato nová disciplína rozšířila do Evropy, hlavní průkopnickou zemí bylo Holandsko.
I když nás Hoopers odkazuje spíše k známému agility, tak se jedná o plnohodnotný a samostatný sport. V České republice se tento sport začal objevovat zhruba v roce 2017.
Překážky jsou koncipovány zcela bezpečně, tak aby docházelo k minimálním nárokům na pohybový aparát psa i psovoda.
Co je principem Hoopers?
Principem Hoopers je omezený pohyb psovoda, který se pohybuje ve vytyčeném čtverci a vysílá psa na dálku. Pes tak samostatně překonává překážky, kterými probíhá nebo běží podél nich. Během tréninku jde využít i pohybu psovoda a psa postupně učit samostatné práci.
Velikost čtverce záleží na výkonnostní kategorii týmů. Pokud se rozhodnete skládat zkoušky, začnete závodit se čtvercem 5×5 m. Hoopers využívá nenásilných tréninkových metod, především klikr tréninku.
Je to sport opravdu pro každého?
Obecně by se dalo říct, že ano. Tento sport je pro každého psa, kterému pohyb dělá radost. Taktéž je vhodný pro psovody s omezením pohybu. Vzhledem k minimálním nárokům na pohybový aparát se hodí i pro mladé psy, připravující se na kariéru v agility, nebo pro týmy vyřazené ze závodů kvůli zranění.
Je také vhodný pro psy, pro které je s ohledem na jejich tělesnou stavbu skákání nevhodné. A v neposlední řadě je určen i pro týmy, kteří hledají společnou zábavu i třeba v seniorském věku.
Čím se liší Hoopers od agility?
Hoopers má pouze 2 kategorie podle výšky psa:
- do 40 cm
- nad 40 cm
Hoopers může v kategorii FUN připomínat agility, protože psovod může běžet vedle svého psa. To se v kategorii H0 mění, tam už má psovod vytyčený čtverec pro pohyb. Opuštění čtverce ve vyšších kategoriích může znamenat chybu nebo dokonce diskvalifikaci.
Dalším rozdílem je, že oproti agility se v Hoopers neskáče, psi zdolávají překážky pouze probíháním nebo obíháním. Nedochází k žádným ostrým točením. Pes se učí nezávislosti na psovodově pohybu. To dělá tento sport dostupným pro všechny věkové kategorie.
TIP: Přečtěte si, jak krmit aktivního psa, ať vám to jde co nejlépe.
Jaké má Hoopers překážky?
Aktuálně má Hoopers pouze 5 překážek.
- Oblouk – základní probíhací překážka na parkuru
- Barel – obíhací překážka, která může být z tvrdého i měkkého materiálu
- Branka – jedná se o zábranu, která se obíhá
- Tunel – s větším průměrem 80 cm a maximální délkou 3 m se stal dostupnějším i pro obří plemena
- Tangomat – jedná se o probíhací target na zemi, který můžete představit jako protiskluzový koberec, který pes musí při běhu prošlápnout
Kde čerpat informace?
Nejdůležitější informace včetně seznamu trenérů naleznete na webových stránkách https://www.klubhoopers.cz/.
Možnost tréninku v Opavě: Tereza Richterová
Článek pro vás zpracovala naše kolegyně a národní trenérka a rozhodčí Hoopers, Tereza Richterová. Máte-li jakýkoli dotaz k tréninku, nebo byste si jej rovnou chtěli vyzkoušet, napište nám, nebo rovnou Tereze.
Shrnutí: Hoopers jako sport pro (skoro) každého psa i chovatele
- Hoopers šetří pohybový aparát a přitom baví psy i jejich majitele.
- Můžete cvičit jen tak, nebo se vrhnout i do závodů a postupovat napříč kategoriemi až k té nejvyšší.
- Aktuálně má Hoopers ve čtverci jen 5 překážek, přičemž každá je jiná. Nikdy se ale neskáče.
Komentáře ke článku
0 komentářů